بیانیه روز جهانی موزه

29 ارديبهشت 1394 Written by 
Published in اخبار

شورای بین‌المللی موزه‌ها ایکوم 18 ماه می (28 اردیبهشت) را روز جهانی موزه اعلام نموده است. از سال 1977 تا کنون این نهاد هر سال با تعیین شعاری به منظور متحد نمودن مسیر فعالیت‌های اعضا،‌ در راستای قوام بخشیدن به تأثیرگذاری موزه در افزایش آگاهی جوامع گام موثری برداشته است. به عبارت دیگر دعوت جمعی ایکوم برای گرامی داشت روز جهانی موزه با تامل بر همین مفهوم و نقش آموزشی موزه بوده است به صورتی که در سال گذشته شاهد حضور فعال بیش از 35 هزار موزه در 145 کشور در عرصه گیتی بوده‌ایم.

در اوایل سال جاری جامعه موزه داری با فاجعه تخریب آثار فرهنگی تاریخی عراق مواجه شد که شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را یک مسئله بزرگ امنیتی دانست و نشست اضطراری برگزار نمود و همه فرهنگ دوستان پهنه گیتی را متوجه عواقب غیرقابل جبران آن نمود. شورای بین‌المللی موزه‌ها در این راستا برای حفظ میراث فرهنگی جهانی کمیته‌های تخصصی را متوجه یافتن راهکارهای راهبردی برای ممانعت از تکرار چنین فجایعی نمود.

کمیته ملی موزه‌های ایران امیدوار است در سالی که در پیش رو قرار دارد،‌ به جای نگرانی از تغییرات نابجا،‌ انحلال و ... شاهد ایفای نقش موثرتر موزه‌ها در ایجاد روندهای اجتماعی فرهنگی دخیل در طرح‌های توسعه کشور در راستای پایداری جامعه و توجه و تأمل بر حفظ و امنیت فضاهای موزه‌ای کشور در مفهوم شورای بین‌المللی توسط ملت و مسئولین اجرایی در نهادهای مختلف در سطح کشور باشد.

رئیس شورای بین‌الملی موزه‌های (ایکوم) در بیان و توجیه شعار سال روز جهانی موزه 2015 نهاد موزه را عامل مهم و موثری جهت تبادل فرهنگی، غنی‌سازی فرهنگ‌ها و توسعه درک متقابل در راستای همکاری و صلح در میان جوامع بشری دانسته است. بنابراین با این اشاره می‌توان تطابق موضوعی شعارهای اعلام شده از طرف این نهاد بین‌المللی در پنج سال اخیر که توجه جوامع را به اهمیت خاطره،‌ داستان‌گویی اشیاء یا همان معنویت مجسم در شی، خلاقیت و تأثیر تکنولوژی ارتباطات جمعی در معرفی،‌ ریشه‌های نهفته در مجموعه‌های موزه‌ای و پیوند ناشی از آن در میان نسل‌ها و ... حکایت از لزوم ایجاد ارتباط صلح‌آمیز در جوامع می‌کند. در این راستا آموزش فرهنگ یا به بیان دیگر آموزش میراث فرهنگی بشر به نسل حاضر عامل موثری در پایداری خواهد بود و این روندی است که شورای بین‌الملی در پیش روی اعضای خود قرار داده است. اگر امروز کمیته‌های منطقه‌ای با پیشنهاد پروژه‌ای که اساس فرهنگ مشترک منطقه را در روش زندگی،‌ تاریخ، ‌ادبیات، ‌هنر و ... را برای اعضای کمیته‌های ملی منطقه نمایان سازد این گام موثری خواهد بود در شناسایی همسایگان و قوام بخشیدن به مودت و دوستی میان آنان و در نهایت متضمن جامعه‌ای در صلح خواهد بود.

کمیته ملی موزه‌های ایران

Read 1229 times Last modified on سه شنبه, 29 ارديبهشت 1394 07:21
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments